flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія становлення та створення Рожнятівського районного суду

Рожнятівський район розташований в Західній частині Івано-Франківської області в Карпатському передгір’ї та гірській частині Карпат. Рожнятів - одне з найдавніших населених пунктів Прикарпаття, розташоване в 60 кілометрах від обласного центру. Згідно з історичною пам’яткою Рожнятів  згадується ще в XII  столітті. З 1387 до 1772 року Рожнятів був під владою Речі Посполитої,а з 1772 року Галичина за наслідками першого поділу Речі Посполитої,відійшла до Австрії. Австрійська влада ліквідувала права феодалів на міста і 14 листопада 1785 року Рожнятів офіційно отримав статус міста згідно з магдебурзьким правом.


 

В ХV столітті на рожнятівській височині було збудовано добре укріплений замок.

Будівництво замку пов’язують з іменем графа Скарбка. Скарбки поряд з Потоцькими, Яблоновськими, Конецпольськими були найбільшими галицькими магнатами. На даний час в приміщенні колишнього замку знаходиться райвідділ міліції, який межує з теперішнім приміщенням суду. До речі,традиція розміщувати в рожнятівському замку-палаці Скарбка урядові установи має глибоке коріння: повітовий суд та поліція тут містилися ще в австро-угорські часи.

 

   З грудня 1939 року  Рожнятів став районними центром, незабаром перетворений в селище міського типу. Рожнятівський район-найбільший за територією серед 14 районів Івано-Франківської області. Він межує  з Богородчанським, Калуським та Долинським районами. На півдні простягається межа району з Закарпаттям. На території району знаходяться 3 селища міського типу (в тому числі і районний центр), а також 48 сільських населених пунктів. 

Точної дати заснування Рожнятівського районного суду не встановлено. В архівах зберігаються документи про діяльність суду, починаючи з вересня 1945 року. До 1959 року на теперішній території  Рожнятівщини функціонувало два суди, а саме: народний суд Рожнятівського району Станіславської області та народний суд Перегінського району Станіславської області. 10.03.1959 року Перегінський район було ліквідовано,однак протягом року в смт.Перегінське,  ще функціонувала  ІІ дільниця народного суду Рожнятівського району.

З 20 жовтня 1960 року судочинство на Рожнятівщині здійснювалося  виключно в народному суді Рожнятівського району Станіславської області.Сюди ж і перейшов працювати  суддя Котелко Дмитро Іванович,який з грудня 1957 року працював суддею  в смт.Перегінське.

На той час суд був розташований у смт.Рожнятів  в старовинному будинку, який побудував на початку 20 століття український граф Думка.(На даний час в цьому приміщенні знаходиться музей «Бойківщина»).В одній із частин будинку проживала сім»я судді. На той час в суді працювало 5 осіб-суддя,секретар судового засідання,секретар суду,судовиконавець,секретар –друкарка,прибиральниця.

9 листопада 1962 року  переіменовано м. Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславську область на Івано-Франківську, і на той час правильна назва суду була Рожнятівський районний народний суд Івано-Франківської області.

В 1963-1964 роках, у зв’язку з адміністративно-територіальною реформою,  населені пункти Рожнятівщини були поділені між Долинським та Калуським районами і в цей період в Рожнятові діяла постійна сесія Долинського та Калуського народного суду Івано-Франківської області. З січня 1965 року і надалі функціонував Рожнятівський районний народний суд  Івано-Франківської області. Оскільки в судах на той час було по одному судді, у період його відпустки,обов»язки судді виконували судді з інших районів області або  народні засідателі,які мали вищу освіту.

В червні 1982 року суддю Котелка Д.І. обрано суддею Богородчанського районного народного суду, а  суддею Рожнятівського районного суду обрано Сірка Миколу Дмитровича.

З ім’ям судді Котелка Д.І. пов’язане будівництво приміщення теперішнього Будинку правосуддя.

 

3 1982 року  по даний час   Рожнятівський  районний суд  розташовано в  спеціально побудованому приміщенні “Будинок правосуддя”.

В 1985 році у районних судах ввели ще по одній посаді судді і  суддею Рожнятівського районного народного суду було обрано Гвоздика Павла Олександровича, який на даний час працює суддею Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивільних i кримiнальних справ  та є  головою Ради суддів загальних судів України.

 

 

     22 червня 1987 року обрано на посаду народного судді Рожнятівського районного народного суду      та призначено головою суду Витвицького Володимира Васильовича, який і на даний час займає  посаду голови суду.

 

 

      В  грудні 1992 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про статус суддів», в якому вперше судді визнаються носіями судової влади в Україні, що здійснюють правосуддя незалежно від законодавчої і виконавчої влади.

    Одночасно в грудні 1992 року в штатний розпис суду введено третю одиницю судді.

      В зв’язку з внесеними змінами в червні  1992 року до Закону України «Про судоустрій» з 01.01.1993 року Рожнятівський районний народний суд перейменовано на Рожнятівський районний суд.

     В червні 2001 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про судоустрій України», який визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні. З прийняттям цього Закону проведена судова реформа, внаслідок якої Рожнятівський районний суд перейменовано на місцевий  Рожнятівський районний суд.

   В    2002 році в місцевий  Рожнятівський районний суд введено ще одну одиницю судді та відповідно збільшено і апарат суду.

                                                                                                             

 

 

                                                                                                                   

 

 

    На даний час Рожнятівський районний суд здійснює свою діяльність у відповідності до Закону України ”Про cудоустрій і статус суддів“. Штатна чисельність  в  Рожнятівському районному  суді становить 22  працівники, з них: 4 судді та 18 працівників апарату суду.

  

 

  Голови та судді Рожнятівського районного суду в минулому:

 

 

Петров______________________  -   суддя (1945-1946)

Іванова Єфросінія Петрівна         -   суддя(1947-1951)

Ткачик Левідор Спиридонович    -  суддя (1952- 1960)

Котелко Дмитро Іванович             -  суддя (1960- 1982 )

Сірко Микола Федорович              -  суддя,голова суду(1982-1987)

Гвоздик Павло Олександрович    -  суддя (1985-1986)

Павлишина Алла Теодорівна        -  суддя (1986-1992)

Попович Степан Степанович        -  суддя (1992-1999)

Якимів Роман Васильович             -  суддя (2003-2004)

 

Витвицький Володимир Васильович - суддя, голова суду (22.06.1987-17.10.2013)                                     

                                               

Сьогодення:

 

 

Калиній Ганна Василівна - з 1993 року суддя, заступник голови суду, з 08.11.2013 по 31.03.2020 голова суду ;

 

 

Пулик Михайло Васильович-  суддя з 20.12.2000 року по даний час;

 

 

Бейко Андрій Михайлович -    суддя з 10.06.2004 року, з 01.04.2020 року голова суду по даний час;

 

 

Максимів Ігор Володимирович  - суддя з 24.09.2016 року по даний час.