Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На виконання листа Апеляційного суду Івано-Франківської області №08-16/12/2016 від 02 лютого 2016 року проведено аналіз практики розгляду Рожнятівським районним судом проваджень, пов’язаних з виконанням вироків у 2015 році.
Виконання судового рішення - завершальна стадія кримінального процесу, в якій вирок або ухвала суду, що набули чинності, звертаються до виконання і безпосередньо реалізуються рішення суду (про покарання, про відшкодування шкоди, про виправдання і звільнення з-під варти й ін.) та вирішуються питання, що виникають у зв'язку зі зверненням вироку чи ухвали суду до виконання та його виконанням.
Так, під час виконання вироків судом вирішуються питання, які врегульовані ст.537 КПК України зокрема серед яких є: про відстрочку виконання вироку; про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання; про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким; про звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років; про звільнення від покарання за хворобою; про направлення звільненого від покарання з випробуванням для відбування покарання, призначеного вироком; про застосування амністії; про зняття судимості та щодо неповнолітніх.
За даними судової статистики за 2015 рік до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області на розгляд надійшло клопотань (подань, заяв), а саме:
- про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання – 3;
- про застосування амністії – 2;
- щодо неповнолітніх – 4.
По інших питаннях, які передбачені ст.537 КПК України клопотань (подань, заяв) за 2015 рік не надходили.
Так, виконання призначеного покарання є доцільним тільки за тієї умови, що ним досягається поставлена в законі мета: крім кари ще і виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів. Якщо ця мета може бути досягнута ще до закінчення призначеного судом строку покарання, то в подальшому його виконанні відпадає необхідність. З огляду на це, закон передбачає можливість застосування судом умовно-дострокового звільнення від відбування покарання.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання являє собою звільнення засудженого від подальшого відбування покарання за таких умов:
1) особа відбуває основне покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі;
2) засуджений своєю сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення;
3) він фактично відбув встановлену ч.3 ст.81 КК України частину призначеного судом покарання.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання не може бути застосоване до осіб, які відбувають основне покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт і арешту.
Сумлінна поведінка полягає у дотриманні правил внутрішнього розпорядку, беззаперечному виконанні законних вказівок і розпоряджень адміністрації органів кримінально-виконавчої системи, відсутності порушень дисципліни. Це поведінка, на яку повинні орієнтуватися інші особи, які відбувають покарання.
За основу визначення мінімально необхідної частини строку, після відбуття якої можливе застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, покладено тяжкість вчиненого злочину, форму вини, рецидив злочинів, вид покарання, яке відбуває засуджений, а також той факт, що особа раніше звільнялася умовно-достроково від відбування покарання.
За вказаних вище умов особа може бути умовно-достроково звільнена і від відбування додаткового покарання - повністю або частково. Часткове звільнення від відбування додаткового покарання може відбутися, наприклад, у виді зменшення розміру штрафу або зменшення строку позбавлення права обіймати певні посади, застосованих як додаткові покарання, тощо.
Розгляд клопотань (подань, заяв), які були розглянуті Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області протягом 2015 року здійснювався з дотриманням розумних строків їх розгляду, а сам розгляд проходив з повідомленням та участю всіх учасників процесу.
Всі ухвали, які були винесені Рожнятівським районним судом протягом 2015 року в апеляційному порядку не оскаржувались, та набрали законної сили.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, проаналізувавши зібраний матеріал, можна сказати, що суд досить серйозно підходив до розгляду проваджень, пов’язаних з виконанням вироків, ґрунтуючи свої рішення на основі відповідних норм матеріального та процесуального права.