flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Рожнятівському районному суді проведено узагальнення судової практики розгляду судом справ щодо вирішення майнових спорів між подружжям за 2014-2015 роки

01 березня 2016, 09:00

           Сім'я є первинною та основною ланкою суспільства. Вона створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом, і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Саме на суди покладається забезпечення можливості збереження сім’ї, недопущення порушення права дитини на утримання після розірвання шлюбу, при поділі майна подружжя, забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток.

Під час шлюбу подружжя набуває майно, яке належить дружині та чоловіку на праві спільної сумісної власності.

Найпоширенішою спеціальною підставою припинення права спільної сумісної власності на набуте подружжям у період шлюбу майно є його поділ, у результаті якого визначається частка кожного з подружжя у спільному майні.

Поділ спільного майна здійснюється або добровільно шляхом укладення подружжям відповідної цивільно-правової угоди, у тому числі з нотаріальним посвідченням, або у судовому порядку на вимогу одного із подружжя чи на вимогу інших осіб у зв'язку зі зверненням стягнення на їх майно.

Спосіб поділу спільного майна подружжя суд застосовує з урахуванням інтересів неповнолітніх дітей, кожного з подружжя, стану їх здоров'я, забезпечення житлом, особливостей речового складу майна тощо. Звичайно, найбільш прийнятним способом є поділ майна в натурі, якщо після цього можливе його подальше використання за призначенням. Однак, немає потреби ділити кожну річ в натурі, а в багатьох випадках фізично неможливо це зробити, наприклад, телевізор, автомашину тощо. Поділ таких речей в натурі унеможливлює їх подальше використання за призначенням. Однак залежно від особливостей таких об'єктів, позиції сторін та інших обставин вони можуть бути поділені. Залежно від технічних характеристик підлягають поділу жилі будинки, квартири, інші об'єкти нерухомості.

Поширеним способом поділу спільного майна подружжя в судовій практиці є розподіл окремих майнових об'єктів з урахуванням їх значимості, потреб у них кожного з подружжя, їх професійної діяльності, можливості використання певних речей для задоволення інтересів неповнолітніх дітей. Завданням суду є здійснення розподілу певної кількості речей на суму, еквівалентну встановленій частці у спільному майні подружжя.

При поділі майна також може застосовуватися варіант поділу майна подружжя, коли суд, наприклад, здійснив розподіл спільного майна подружжя, внаслідок якого вартість виділених одному з них речей перевищує вартість речей, виділених другому з них, відповідно до їх часток. За таких обставин суд зобов'язує того з подружжя, кому присуджено речі більшої вартості, сплатити другому відповідну грошову компенсацію.

Необхідно зазначити, що основними законодавчими актами, які регулюють питання поділу майна подружжя є Конституція України, Цивільний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України,  Сімейний кодекс України, інші законодавчі акти.

  Згідно статистичної інформації в період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2015 року Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області
 розглянуто  46 справ про поділ майна подружжя.

 Суддями виносилися різні рішення відповідно до діючого законодавства, та зазвичай позови задовольнялися повністю чи частково, за звітний період поширилася практика укладення сторонами та затвердження судом мирових угод.

За  узагальнений період суддями Рожнятівського районного суду було  винесено 15 рішень про задоволення позовних вимог, 2 з яких були оскаржені відповідачами в апеляційному порядку. По 8 справах були винесені рішення про часткове задоволення позовних вимог, 4 рішення були оскаржені у апеляційному порядку.  6 справ судом залишено без розгляду з урахуванням ч.1 п. 5 ст. 207 ЦПК України - за заявами  позивачів про залишення позову без розгляду. По 3 справах були винесені ухвали про  залишення позову без розгляду  відповідно до  ч.1 п.3 ст. 207 ЦПК України, за повторної неявки в судове засідання позивачки, оскільки остання змінила своє місце проживання, про що суд не повідомила, а тому викликати її в судове засідання не представилось можливим.

Суддями Рожнятівського районного суду винесено 9 ухвал про затвердження мирової угоди, яка була прийнята судом відповідно до п.4 ч.1 ст.205 ЦПК України та  закрито провадження у справах, так як сторони до укладення мирової угоди дійшли добровільно з метою врегулювання спорів на підставі взаємних поступків та стосується лише прав та обов’язків сторін та предметів позовних вимог.

По одній справі  судом винесено ухвалу про закриття провадження у справі відповідно до ч.1 п.6 ст. 205 ЦПК України, у звязку зі смертю фізичної особи, яка була однією із сторін у справі. 

Вказані ухвали у апеляційному порядку не оскаржувались.

         По одній справі, яка поступила в Рожнятівський районний суд у 2015 році     була винесена ухвала про повернення  позовної заяви позивачці разом з доданими до неї документами, оскільки остання не усунула недоліки  ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме  не додала копію технічного паспорта на спірне домоволодіння, тобто позовна заява не містила доказів, які б підтверджували дані про технічну характеристику домоволодіння, його склад та вартість.

По 3 справах – відмовлено у задоволенні позовних вимог за їх безпідставністю,  2 з яких були оскаржені у апеляційному порядку.

Що стосується поділу майна за шлюбним договором, то у провадженні Рожнятівського районного суду таких справ не перебувало.

За вказаний період суддями Рожнятівського суду було розглянуто 2 справи про поділ майна між чоловіком і жінкою , які проживали однією сім’єю, однак не перебували у шлюбі між собою. 

Поділ, нажитого в період шлюбу подружжям майна, може бути проведений як під час шлюбу, так і після його розірвання. Зовсім не обов'язково розривати шлюб для того, щоб поділити майно. Термін позовної давності за позовами про поділ майна подружжя становить три роки, як правило цей термін обчислюється з моменту розірвання шлюбу.

Усі справи про спори, що виникають із сімейних правовідносин щодо поділу майна розглядались у встановлені законом процесуальні строки, з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Рішення та ухвали суддів відповідали вимогам, встановленим ЦПК України.