Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Кримінальною процесуальною формою реалізації конституційного права людини на судовий захист є передбачений КПК порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді під час досудового розслідування. Його нормативне закріплення в окремій главі КПК підкреслює особливе значення цієї процедури як гарантії захисту інших прав і законних інтересів учасників кримінального провадження. Глава 26 КПК включає чотири окремі порядки оскарження під час досудового розслідування, які відрізняються один від одного за предметом оскарження, суб'єктом оскарження, суб'єктом та процедурою розгляду і вирішення скарги, а саме:
1) оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування:
2) оскарження недотримання розумних строків;
3) оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування;
4) оскарження слідчим рішень, дій чи бездіяльності прокурора.
До Рожнятівського районного суду в 2015 році надійшло 32 скарги на окремі рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування. Розглянуто в 2015 році 28 скарг.
З них :
16 –на бездіяльність слідчого, прокурора;
12 – на рішення слідчого про закриття кримінального провадження.
Варто зазначити, що при розгляді скарг на окремі рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування слідчими суддями Рожнятівського районного суду суттєвих проблем в застосуванні норм КПК не виникало. Так слідчими суддями завжди дотримувались строки розгляду скарг.
До Рожнятівського районного суду в 2015 році надійшло та було розглянуто 16 скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст.169 КПК України, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна. З них - повернуто скаржнику – 6, і таку ж кількість задоволено та зобов’язано слідчого вчинити дії. По трьох відмовлено у задоволенні скарги, і одну повернуто скаржнику.
В 2015 році до суду надійшло 16 скарг з яких було розглянуто 12 скарг на рішення слідчого про закриття кримінального провадження - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником. Так, 4 було задоволено і, по 4 закрито на підставі ч.2 ст.305 КПК України, а також 2 повернуто у зв’язку із пропущенням строку оскарження. Дві скарги повернені у зв’язку із подачею скарги неналежною особою .
Скарги на :
- рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування - потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;
- рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;
- рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою;
- рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки - особами, до яких можуть бути застосовані заходи безпеки, передбачені законом;
- рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій - особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником;
- рішення слідчого, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу, - підозрюваним, його захисником чи законним представником, потерпілим, його представником чи законним представником - Рожнятівським районним судом у 2015 році не розглядались.
Варто зазначити, що тільки дві скарги були подані до Рожнятівського районного суду із порушенням строків. Так ч.1 ст.304 КПК встановлено десятиденний строк, упродовж якого особа має право звернутися зі скаргою на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора. Цей строк обчислюється з моменту прийняття рішення, вчинення відповідної дії. При оскарженні бездіяльності обчислення строку оскарження починається із дня, що наступає після останнього дня, який відведено КПК для вчинення слідчим або прокурором відповідної дії.